Rekordný počet prihlásených snímok v jubilejný 30. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov

1347! To je počet filmov, ktoré sa tento rok prihlásili do súťaže v rámci Medzinárodného festivalu horských filmov. Jeho jubilejný 30. ročník už o pár dní štartuje v Poprade, o víťazstvo napokon zabojuje 51 snímok z 15 krajín.

„Bol to náročný výber, ide o rekordný počet prihlásených filmov. Z nich však polovica vôbec nebola s horskou tematikou. Do predvýberu napokon selekciou prešlo 105 filmov z 23 krajín sveta. Myslím, že sme vybrali to najkvalitnejšie a diváci tak uvidia 51 naozaj veľmi dobrých filmov, vrátane siedmich slovenských,“ uviedla riaditeľka festivalu Mária Hámor. Prevažná väčšina snímok je o horolezectve, dopĺňajú ich filmové diela o jaskyniarstve, lyžovaní, skialpinizme, či kajak, skimountaineerign aj filmy o živote v horách.

Od 12. do 16. októbra budú filmy rozdelené do 13 súťažných blokov. Premietať sa bude už tradične na Mestskom úrade a v Kine Tatran v Poprade, v Kine Iskra v Kežmarku a Kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Niektoré snímky uvidia diváci aj v online priestore. „Tento rok o víťazoch rozhodne čisto ženská porota. Okrem bývalej riaditeľky festivalu Gabriely Rečkovej, sú jej súčasťou Barbara Jendrzejczyk z Poľska a česká fotografka a cestovateľka Martina Grmolenská,“ upozornila Mária Hámor. Vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční v nedeľu o 17. hodine. Okrem ceny Grand Prix a ďalších ocenení, organizátori festivalu každých desať rokov udeľujú aj Cenu desaťročia. Jedného z režisérov ocenia riaditelia Aliancie pre horských film, čo je 26 festivalov, vyberú jedného z tých, ktorý vyhral Grand Prix v Poprade v rokoch 2012 – 2021.

Okrem samotných snímok sú už tradične súčasťou festivalu besedy so zaujímavými hosťami. Tento rok zavíta pod Tatry až z Nepálu horolezkyňa Maya Sherpa, svoj príbeh odprezentuje aj horolezec a fotograf Igor Koller a najlepší horolezec súčasnosti v Českej republike Marek Mára Holeček.

V rácmi festivalu sprístupnia aj výstavu fotografií Borisa Michalička, ktorý sa foteniu venuje dve desaťročia. „Vydali sme aj pohľadnicu venovanú tomtuo ročníku a tiež limitovanú edíciu pohľadnice, ktorá dokumentuje 30 rokov festivalu. Pri tejto príležitosti zriadi Pošta Poprad 1 na Mestskom úrade v Poprade v sobotu 15. októbra 2022 príležitostnú poštovú priehradku s pečiatkou, ktorej hlavným motívom je logo festival,” dodala Mária Hámor na záver.

Slovenské snímky zastúpené v súťaži:

1. Jakub Piga – Úspešná rakúska výprava

2. Adam Lisý – Po červenej domov

3. Viliam Bendík – Sama na ceste

4. Pavol Barabáš – Horský vodca

5. Jaroslav Tešlár – Transylvánske traily

6. Rasťo Hatiar – Štítová stena

7. Patrik Skovajsa – Lofoty: Vysokohorská turistika na morskom kajaku