Ticho Mengusovskej doliny teraz čeria už len davy turistov smerujúcich na Rysy či Hincovo pleso. Kamene si však ešte určite pamätajú nás – bouldristov, ktorí sme sa už pred viac ako dvomi týždňami brodili pomedzi ne a skúšali, či nás na seba pustia.

Už sú to viac ako dva týždne, čo sa skončil Tatry Boulderblast 2021, brušká na prstoch sa stále ešte úplne nezahojili a stále pripomínajú drsnú tatranskú žulu. Proste radosť zodrať sa. Tento rok sme sa vrátili k módu lezenia počas dvoch dní – piatok a sobota. Registráciu sme začínali v piatok ráno na terase Popradského plesa a kým sme ju po 10:00 uzavreli, mali sme registrovaných okolo 60 účastníkov! Na registračnom stole lietali sprievodcovia, tyčinky
BarsFine, Luntery, odznaky THT JAMES a pre prvých 50tich aj Nalgenky od Rafiki a keď bolo všetko rozdané a zbalené, spoločne sme sa vybrali do nového sektoru Pod Satanom. Po cca 40-minútovom výšlape sa naskytol pohľad ako z toho najlepšieho bouldrového sna. Na kameňoch pohádzaných pod masívom Satana sa v parádnom kontraste vynímali farebné tričká, stopy mádža krásne ladili so šedou skalou a všade okolo chrumkavá zelená tráva. Na tie najlepšie kúsky sa hneď vytvoril poradovník, po počiatočnom návale sa však všetci rozmiestnili po sektore a vďaka dostatočnému množstvu bouldermatiek sa dali skúšať aj vysoké bouldre či tie s horším dopadom. Lákadlom bola vysoká platňa Science Friction, ktorej Zavaky ešte pred skúšaním doprial posledné čistenie a mádžovanie z horného lana a mohlo sa skúšať. Pokusy sa točili jeden z druhým, bolo aj niekoľko slušne veľkých pádov a prvý prelez nakoniec pripadol na Peťa Kurica. Za ním platňu vyliezli ešte aj Tomáš Buček, Kubo Vlček, Aďo Capko a Matno Krafčík. Okrem toho sa preliezlo aj viacero ťažších a ľahších projektov, o nich, ako aj o ďalších zážitkoch spod Satana si určite budete môcť prečítať v pripravovanom článku do Horolezca.

V sobotu sa liezlo po celej doline. Našlo sa niekoľko motivovaných jedincov, ktorí si znovu vyšlapali pod Satana, väčšina však zostala v sektore pri Popradskom plese a užívali si parádne slnečné počasie, ktoré nám počas celého víkendu Tatry dopriali. Aj tu sa diali pekné prelezy, padli aj osobné maximá, zberači zberali a do odovzdania padali posledné pokusy v projektoch. Večer nasledovalo vyhodnotenie tých najlepších – a veru bolo z čoho vyberať!

Hodnotili sme dve kategórie, hobby a profi, zberača a zberačku (t.j. tí, ktorí za dva súťažné dni nazbierali najviac bouldrov) a aj najstaršieho a najmladšieho účastníka. A celé to dopadlo takto:

Hobby – ženy
1. Kristína Plajdicsková
2. Myrthe Wiersma (Holandsko)
3. Auróra Uhríková

Hobby – muži
1. František Gizela
2. Martin Bešinský
3. Martin Eckert

Profi ženy
1. Martina Buršíková
2. Janka Číčelová
3. Kika Němá

Profi muži
1. Peter Kuric
2. Tomáš Buček
3. Jakub Fábric

Najstarší účastník bol Ivo Capko (1971), ktorý dostal okrem mádžo-vrecka aj kávu na udržanie energie počas dlhých bouldrových dní, a najmladší Matej Šak (2014), ktorému sme vybrali parádnu čiapku Spidermana!
Ocenení zberači boli Martin Tatár za chalanov (47 bouldrov) a Maťa Buršíková (56 bouldrov).

A na záver sme sa rozhodli udeliť aj jednu špeciálnu cenu Peťovi Kuricovi za FA (prvovýstup) Hybrid 8A+, FA Science Friction 7B, prelezenie mnohých 8A bouldrov a celkovo za mega parádne výkony počas celého Boulderblastu.

Ďakujeme všetkým, čo sa zúčastnili, a opäť sme zostali v nemom úžase, pretože sme oproti minulému roku prekonali rekord v účasti – tentokrát bolo 74 účastníkov! Kam to ďalej pôjde? Sme každopádne veľmi radi, že stále viac a viac lezcov objavuje tak tatranské steny ako aj bouldre pod nimi. Takisto ďakujeme aj sponzorom a partnerom, vďaka ktorým sme mohli rozdať parádne ceny pre všetky kategórie. No a v neposlednom rade nás veľmi teší, že sa na
THT stretávame už rokmi starší aj mladší, bouldristi aj alpinisti. Lebo aj o tom je Boulderblast – o strete nového a tradičného, o modernej forme lezenia v horách, ktoré už majú svoju históriu. Aj na Boulderblaste vlastne píšeme tie moderné, novodobé dejiny Tatier. A o rok môžeme znovu napísať ďalšiu kapitolu!

Partneri Boulderblastu: Singing Rock, Rafiki, Yak&Rysy, Scarpa SK, BarsFine, Karma, Coffee, www.drevodarcek.sk a Lunter

text: Aďo Capko, foto: Rasťo Hatiar, Michal “Frodo” Dzurech, Daniel Hraško, Ivan Capko, Aďo Capko