Športovci, ktorí sa zúčastňujú vrcholných podujatí IFSC (najmä Najstrovstiev sveta) vedia, že ich bežnou súčasťou bývali aj Majstrovstvá sveta paraclimberov. Keď sa tak dialo naposledy, v Innsbrucku v auguste minulého roku, mohli sme i my sledovať celý priebeh pretekov, najmä však niektoré finálové súťaže paraclimberov prebiehali súčasne s finálovými SPEEDovými pretekmi zdravých športovcov.

Napriek tomu, že aj kvalifikácia, ale obzvlášť finálové preteky v SPEEDe zdravých športovcov boli nesmierne zaujímavé, napínavé, hlučné a divácky veľmi atraktívne, musím priznať, že v niektorých momentoch som nevedel, či sa mám pozerať na preteky, pre ktoré som pôvodne do haly prišiel, alebo na vedľajšiu stenu, kde prebiehali finálové preteky niektorých kategórií paraclimberov. Za prvé, bolo účasné sledovať, ako si handicepovaní športovci poradili s nástrahami v tomto prípade skutočne ťažkých LEADových ciest. Za druhé, ešte úžasnejšie bolo vnímať tú atmosféru vzájomnej žičlivosti a povzbudzovania a som presvedčený, že z paraclimberskej časti haly sa niesol vzduchom minimálne taký istý frenetický potlesk, ako z tej strany, kde pretekali zdraví športovci.

Najviac to bolo možné vnímať pri finálom preteku zrakovo postihnutých športovcov, keď každý atlét mal svojho navádzača, ktorý ho hlasom (u niekoho cez megafón, u iného cez mikrofón a sluchátka) navigoval na ďalší chyt. V tom momente muselo byť v hale naprosté ticho, akonáhole však športovec skončil pokus, zaburácalo to v nej ohromným potleskom. Tak isto to však burácalo pri štarte ostatných hendikepovaných športovcov. Ohromný zázitok.

Niekedy koncom roka 2018 prišiel na SHS JAMES Andrej Haršány, náš dlhoročný člen, ktorý sa rekonvalescencii zo zranenia opäť dostal k športovaniu a informoval sa, aké sú podmienky na to, aby mohol štartovať na podujatiach takéhoto rangu. Vzápätí sme postupne absolvovali stretnutia na Slovenskom paralympijskom výbore, vymenili pár e-mailov s manažermi v IFSC, doktormi i ďalšími osobami, Andrej dodal svoju zdravotnú dokumentáciu, absolvoval lekárske vyšetrenie (či vyšetrenia), až to po vyše pol roku dospelo do štádia, že sme mu mohli vybaviť licenciu IFSC a prihlásiť na preteky.

Tými prvými boli Paraclimbing Master v Imste na konci júna 2019 a hneď vzápätí… Majstrovstvá sveta paraclimberov. Tie sa uskutočnili v termíne 16. – 17. 7. 2019 v Briancone vo Francúzsku a keďže sa z toho stala relatívne veľká akcia, uskutočnili sa samostatne. Andrej po upresňujúcej kategorizácii (kam sme ho aj prihlasovali) do tzv. RP3 kategórie nastúpil na štart kvalifikácie, kde vzhľadom k tomu, že to boli jeho prvé štarty na pretekoch takéhoto formátu, uspel veľmi veľmi solídne.

Výsledky súťaže

Sme veľmi radi, že Andrej pootvoril túto úroveň slovenského lezenia. Požiadal som ho, aby nám po návrate z výletu na MS a z Álp (pri telefonáte som ho práve „vyrušil“ pri lezení na Grand Capucin – ak som teda dobre rozumel) napísal svoje dojmy z absolvovaného. Myslím, že by to mohlo byť zaujímavé čítanie…

Anton Pacek