28. – 31. 7. (2.8.) 2022

Po loňském 3. ročníku česko-slovenského lezeckého srazu na Kalamárce na Slovensku přicházíme s pozváním na další společné lezení pod patronací ČHS a SHS JAMES. Na řadě je opět Česká republika a tentokrát padla volba na nejtradičnější baštu českého pískovcového lezení – Hruboskalsko čili Skalák.
Řečeno slovy Josky Rakoncaje: „Skalák má svoji zvláštní, jedinečnou atmosféru. Je mnoho míst, kde si horolezec daleko lépe zaleze a nemusí se bát, že mu pod nohou upadne stup nebo v ruce zůstane chyt, avšak atmosféra Skaláku je jenom jedna“.

A to je doopravdy pravda. Nikde jinde tak nevoní borovice a ruce po lezení, nikde jinde nespatříte z vrcholů věží onen „český ráj“. Nemusejí se bát přijet ani ty, které zrovna netouží po lámavých chytech a smekání nohou z opískovaných stupů nebo neumějí zakládat smyčky – pro ně se pro začátek jistě najde i nějaký druhý konec lana. Pro případ špatného počasí (lezení po dešti na mokrém pískovci je zakázáno) existují v blízkém okolí další možnosti lezení (Suché skály, Panteon, Hodkovice) a samozřejmě mnoho příležitostí k dalším nelezeckým aktivitám.

INFORMACE K UBYTOVÁNÍ
Ubytování je zajištěno na horolezecké chatě „Turnovská“ TJ Český Ráj od čtvrtka 28.7.až do úterý 2.8.,takže kdo bude chtít, může si „oficiální“ čtyřdenní pobyt prodloužit. Ubytovací kapacita je přibližně 30-40 osob, spaní v podkroví ve vlastních spacácích, eventuálně v autě; stanování u chaty není povoleno. K dispozici velká společenská místnost, vybavený kuchyňský kout a WC. Za rozsáhlejší hygienou (rozuměj sprchou či vykoupáním) nutno vyrazit do kempinku Sedmihorky vzdáleného cca 800m (zde sprchové automaty na dvacetikorunové mince a koupaliště). Pod chatou je parkoviště pro ubytované s omezenou kapacitou cca 6-8 aut. Příjezd možný od čtvrtka cca 10 hod. ráno.

STRAVOVÁNÍ
Snídaně, popř. večeře lze uvařit z vlastních zásob v kuchyňce (vařiče, rychlovarná konev, nádobí k dispozici). Nakoupit je nejlépe cestou z Turnova (Lidl na kruháku). Občerstvení a stravování v blízkosti chaty v restauraci Koupák (zde nejbližší točené), v kempu Sedmihorky nebo v Lázních Sedmihorky. Na večeře předpokládáme zajít/zajet restaurace Even vzdálené cca 1,5 km.

PŘÍSTUP
Autem: Ze silnice Turnov-Jičín odbočit na silničku lemovanou alejí do Lázní Sedmihorek (těsně u vlakové stanice Karlovice-Sedmihorky přes koleje) a pokračovat rovně směrem na Podháj (neodbočovat do Lázní Sedmihorky). Hned za restaurací Koupák (cca 100m) je vpravo u silnice vyhrazené parkoviště a nad ním u lesa chata. Veřejnou dopravou: Vlakem, popř. autobusem na zastávku Karlovice-Sedmihorky, pak pěšky něco přes 1 km k chatě.

LEZENÍ
Pro lezení „na strouhance“ je potřeba (kromě morálu) řada smyček různých průměrů a druhů, popřípadě textilní vklíněnce tzv. ufony a „pchátko“ pro lepší založení a vyndávání uzlů a spíše měkčí lezečky. Ve Skaláku platí zákaz použití magnézia! Na Panťáku je lezení s mágem povoleno.
Horolezecký průvodce na Hruboskalsko – díly 1 a 2 – byly vydány už v roce 1998, takže existuje spousta nových cest v něm neuvedených, ale klasiky samozřejmě zůstávají . Nový průvodce pro Suché skály a okolí vyšel r. 2020.

UŽITEČNÉ ODKAZY
Ubytování a služby – pokud by někdo chtěl na chatě trávit jen večery a bydlet jinde v blízkosti, je možno stanovat v kempinku Sedmihorky https://www.campsedmihorky.cz nebo zkusit turistický penzion Podháj
Restaurace Even: www.moteleven.cz
Zjišťování aktuálních lezeckých podmínek na https://www.hruboskalsko.cz/
Kompletní turistické informace včetně tipů na výlety a aktuální akce: www.cesky-raj.info

KONTAKT
Svůj úmysl přijet (přibližně od kdy – do kdy) prosím oznamte v dostatečném předstihu, ideálně do neděle 24.7. na kontakty uvedené níže ( Slovenkám stačí poslat Anně Čaplické, která se pokusí případně zorganizovat i společnou dopravu).
Alena Čepelková tel. +420 602 437 296
Anna Čaplická tel. +421 915 880 542
Na viděnou v Ráji!