V sobotu 15.6.2024 sa Dominik Hajdúch a Petra Smaržová zúčastnili pretekov Open Austrian Championship Paraclimbing vo viedenskej Kletterhalle. Obaja boli zaradení do kategórie open, nakoľko oficiálna lekárska prehliadka pod záštitou IFSC je plánovaná až na 22.6. pred Svetovým pohárom v Innsbrucku.

Hoci prvá kvalifikačná cesta potrápila Dominikovu psychiku, v Petinom prípade to bolo rozlezové cupitanie k topu :) V druhej kvalifikačnej ceste sa už Dominik ukľudnil, začal si viac veriť a hoci sa k topu nedostal, s previsom vo vrchnej tretine sa popasoval perfektne. Peťa v druhej ceste síce nedosiahla top, ale skončila zo všetkých žien v jej kategórii najvyššie. Obaja postúpili do finále – Dominik z druhého a Petra z prvého miesta v kvalifikácii.

Napriek únave sa Dominik dokázal krásne skoncentrovať a už po pár prvých krokoch vedel, že hoci cesta v previse vyzerala na prvý pohľad odstrašujúco, bola postavená pre neho :) Na top nesiahol, ale v jeho kategórii sa stal víťazom! Ak by pretekal v kategórii RP2, ktorú mu pravdepodobne v Innsbrucku priradia, skončil by na týchto pretekoch štvrtý v konkurencii oveľa starších a ostrieľanejších lezcov!
Petra bola poslednou finálovou pretekárkou a na ceste bojovala do momentu, kým ju neobmedzil jej hendikep. Skončila tak na druhom mieste vo svojej open kategórii.

Domčo a Peťa si odniesli cenné skúsenosti, mali možnosť naživo pozorovať skúsenejších pretekárov, zistiť, na čom je potrebné pracovať. Každé takéto preteky ich posúvajú vpred.

Veľmi cenná skúsenosť ich a vlastne nás všetkých čaká už o týždeň v rakúskom Innsbrucku, kde sa koná Svetový pohár – IFSC PARACLIMBING WORLD CUP. K Dominikovi Hajdúchovi a Petre Smaržovej sa pridá ešte Ľuboš Čupka a Andrej Haršány, ktorý minulý rok na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Berne v kategórii RP3 získal bronzovú medailu.

Držte im všetkým palce!

text: Zuzana Bernaťáková