Pred pár dňami, 8. – 10. marca 2024 sa na bouldrovej stene LOZILLA v Liptovskom Mikuláši uskutočnil ďalší ročník medzinárodného lezeckého sústredenia pre pozvaných mladých lezcov z krajín Vyšehradskej štvorky s názvom V4 Be Ready To Climb 2024, ktorého sa zúčastnili aj desiati mládežnícki reprezentanti SHS JAMES v športovom lezení.

Celé trojdňové podujatie bolo od rána do večera rozplánované na špecializované jeden a pol hodinové časové bloky. Ako vyplýva zo samotného názvu sústredenia, nosnou časťou programu boli bloky zamerané na simulácie pretekov a nácvik súťažných bouldrov. Pretekári boli rozdelení do dvoch, resp. štyroch skupín podľa vekových kategórií a súťažné bouldre boli upravené ich veku. Simulácie prebiehali formátom flash, či už na komplexne postavených bouldroch alebo v monotematických súťažných simuláciách so zameraním na technicko-koordinačné alebo silovo-koordinačné pohyby. O komplexnosť pohybových vzorov v bouldroch sa postarala dvojica českých staviteľov Jan Šolc a Anežka Radouchová, ktorým s ladením krokov pomáhal Jakub Fábric.

Pomedzi lezenie boli vložené “oddychové” bloky, pod vedením sestier Lucie a Sivie Rajfových, so zameraním na rozvoj fyzicko-koordinačných zručností hravou formou ako rozvoj dynamiky nôh, core alebo balance. K správnemu nastaveniu pretekárov neoddeliteľne patrí aj mentálna stránka, ktorú v samostatnom bloku o predštartových stavoch zábavnou formou zabezpečila psychologička Janka Ľahká.

Posledný deň sa niesol už v odľahčenom, no napriek tomu naďalej lezeckom duchu, keď zábava pokračovala lezením vo dvojiciach (párovým boulderingom) a nácvikom prebehových a koordinačných krokov po štruktúrach.

Na záver by som chcel aj touto formou poďakovať Anke Michalkovej a Adi Čepcovej, ako aj celému organizačnému tímu za usporiadanie tohto príjemného podujatia, rovnako aj zúčastneným českým a maďarským trénerom a športovcom, s ktorými bolo skvelé zdieľať tieto zážitky a zábavné chvíle.

Text: Vlado Mihál

Foto: Dodo Ketyi